myTex folosește cookie-uri proprii şi ale terţilor. Continuarea navigării implică acceptarea lor. Află mai multe.

X
 
 

BRAȘOV. Vânzări ca de Crăciun/ Prefectul s-a asigurat că există stocuri suficiente/ Se cer donații pentru autoizolați

  • Apreciez !Nu-mi place !-5
Poze
Video
  • Poze
  • Video
 
 
 
Lucrez...
 

Lucrez...

 
 
 
 
 

Prefectul Mihai-Cătălin Văsii s-a întâlnit astăzi cu reprezentanții marilor rețele de retail (foto 2) care au magazine în județul Brașov.

Împreună pentru sănătatea comunității brașovene!

Tema discuțiilor a fost legată de măsurile necesare pentru a nu apărea probleme în aprovizionarea cu produse alimentare de strictă necesitate, „în contextul unor încercări de inducere în mod nejustificat a panicii în rândul populației”, se arată în comunicatul Prefecturii. Reprezentanții rețelelor de retail au afirmat că, în aceste zile, fluxul de marfă este de două ori mai mare decât în mod obișnuit, fiind comparabil cu cel înregistrat în perioada sărbătorilor de iarnă și că se încearcă gestionarea situației generate de presiunea pe care o va pune piața.  În acest moment, nu există probleme cu aprovizionarea, stocurile sunt suficiente și se depun toate eforturile pentru asigurarea în perioada următoare a unui disponibil crescut de mărfuri alimentare, în special cele de primă necesitate, precum și a logisticii de transport al acestora către magazine.

Prefectul județului Brașov a prezentat deciziile Comitetului Județean pentru Situații de Urgență pentru prevenirea și limitarea eventualelor îmbolnăviri cu noul coronavirus și a solicitat reprezentanților marilor retaileri să ia toate măsurile de protecție a angajaților, în conformitate cu recomandările Ministerului Sănătății.

De asemenea, prefectul Mihai-Cătălin Văsii a făcut un apel ca rețelele de retail să își dea concursul, în măsura în care acest lucru este posibil, pentru asigurarea, prin donație, la solicitarea Direcției de Sănătate Publică (DSP) Brașov, a unor cantități de alimente de primă necesitate, în cazul în care vor exista persoane puse în carantină pe teritoriul județului, o procedură în acest sens urmând a fi elaborată în zilele următoare.  

„Țin să vă mulțumesc pentru că ați răspuns atât de prompt invitației noastre de a discuta și pentru disponibilitatea pe care ați manifestat-o de a fi alături de comunitatea județului Brașov și în această situație prin care trecem”, a încheiat prefectul Mihai-Cătălin Văsii, citat în comunicat.

Citiți și:

BRAȘOV. Din ce în ce mai mulți autoizolați la domiciliu

BRAȘOV. „NEBUNIE” în supermarketuri. Reacția Kaufland

BRAȘOV. SPERIAȚI DE CORONAVIRUS, brașovenii au golit rafturile supermarketurilor - FOTO

BRAȘOV. Virusul... panicii golește magazinele

CORONAVIRUS. RECOMANDARE în ceea ce priveşte CUMPĂRĂTURILE

 


Loading...

loading...

Comentarii  

Radu
+8 #1 Radu 28-02-2020 14:22
Cum adica donatie?. Deci nu sunt fonduri de urgenta, nu sunt rezerve de alimente ale statului pentru cei in carantina? Daca nu doneaza privatul si nu mai ai bani sa comanzi online cum recomanda ineptii poti sa mori de foame?
Citat | Raportează către un administrator
costel
+3 #2 costel 28-02-2020 14:47
Adica metropola brasov, centrul tarii si al universului, nu are bani sa-si sustina cetatenii aflati in carantina ? Adica daca voi nu aveti, care vb aia, aveti industrie etc cine sa aiba ?

EU nu va dau nici un ban, nici un cent nimic! Cate tranzactii imobiliare s-au facut in bv, ce mafie imobiliara este aici, ar trebui sa stati pe un munte de bani!
La ce preturi aveti pt maghernitele de apartamente, la ce preturi aveti pe mp de teren arabil in jurul orasului (si 60 euro in stupini, fara utilitati) ar trebui sa-i tineti pe oamenii asta aflati in carantina, in PUF! Lux, la 5 stele!

Dar totusi, unde sunt banii ? Cum se justifica faptul ca desi e un nr relativ mic (acum) nu avem cele necesare pt ei ? Fonduri de rezerva/urgenta per judet/tara !? Unde sunt banii bai !?

Va spun eu unde sunt: in salariile angajatilor la stat, la bugetari, la asistati social! Acolo sa va duceti dupa ei!

Cei care au deturnat banii din fondul de rezerva, cei care au devalizat fondul de rezerva al statului, trebuie trasi la raspundere penala! E caz penal si se pedepseste conform legii, intra la inalta tradare!
Citat | Raportează către un administrator
Raoke Kaka
+7 #3 Raoke Kaka 28-02-2020 14:52
Citez pe Radu:
Cum adica donatie?. Deci nu sunt fonduri de urgenta, nu sunt rezerve de alimente ale statului pentru cei in carantina? Daca nu doneaza privatul si nu mai ai bani sa comanzi online cum recomanda ineptii poti sa mori de foame?


Ba ar trebui să fie. Și în orice stat normal sunt așa ceva. Stocuri de urgență și fonduri de rezervă. Dar ce treabă are statul normal cu Rrrumânistanul?
Nu recunoșteau ăștia că au găsit zero prin conturi și depozite? Recunoșteau. DAR DE CE NU AU LUAT MĂSURI!? DE CE???
SĂ VADĂ ȘI POPULAȚIA CE A VOTAT!!!
Prostimea credea că huzurul bugetărimii pică din cer. Nu, așa s-a asigurat. S-a sacrificat totul pentru ei. Ceea ce recunoaște, indirect, un adevărat bugetar, Văsîi ăsta. El trebuia să apeleze la ele, la aceste fonduri și stocuri de urgență, nu să cerșească de la privat!
Citat | Raportează către un administrator
Raoke Kaka
+7 #4 Raoke Kaka 28-02-2020 14:53
Fă, Jighiro, de ce, f.m.m., tai comentariile!?
Citat | Raportează către un administrator
costel
+4 #5 costel 28-02-2020 15:25
Puscarie si confiscarea averilor pt cei care au devalizat fondul de urgenta! Caz penal! Au luat din fondurile de urgenta si au dat la bugetari salarii nemeritate!

PUSCARIE PT DEVALIZAREA FONDURILOR DE REZERVA! HOTILOR si TRADATORILOR DE NEAM SI TARA!

NU VA DAM NIMIC HOTILOR! Sa va dea bugetarii si specialii, acolo sunt banii din fondul de urgenta/rezerva etc!
Citat | Raportează către un administrator
fane
+4 #6 fane 28-02-2020 15:30
Nu am nici cea mai mica incredere in institutiile statului, nici cele centrale, nici cele locale!

E goala visteria, si trebuie sa fiti trasi la raspundere PENALA! Care a furat sa raspunda inclusiv in fata plutonului de executie! Si-a tradat neamul si tara!
Citat | Raportează către un administrator
Barbu Gh.
+7 #7 Barbu Gh. 28-02-2020 15:40
Deci se poate înțelege că la rezerva statului, cea care trebuie să existe ÎN PERMANENȚĂ, nu se găsește nimic în clipa de față?

Și s-a ajuns la situația disperată ca cei ce sunt, vremelnic, la putere să cerșească, să se milogească la privați???

Iar banii din fondul de rezervă al statului, fond în care trebuie să fie mereu bani, MEREU, au dispărut?

MINUNAT!!!
Citat | Raportează către un administrator
fane
+4 #8 fane 28-02-2020 16:03
Lipsa banilor/bunuril or din fondul de rezerva, este caz PENAL!
Citat | Raportează către un administrator
Radu
+5 #9 Radu 28-02-2020 16:34
In asemena caz au dreptate oamenii sa se buluceasca si sa faca rezerve "de cozonac". In China "voluntari" ai partidului aprovizioneaza pe cei in carantina la domiciliu. Chiar vreau sa vad pe prepotentii partidelor in astfel de situatii, ar trebui toti sa se fie oferiti voluntari. Sau se vor cere voluntari de la privati, daca tot doneaza produsele...As vrea sa vad un plan concret, cine, unde, de unde si cum vor asigura continuitatea in cazuri de urgenta. Sau sunt secrete de stat si conteaza doar continuitatea partidelor.
Citat | Raportează către un administrator
Raoke Kaka
+4 #10 Raoke Kaka 28-02-2020 16:49
Citez pe Radu:
In asemena caz au dreptate oamenii sa se buluceasca si sa faca rezerve "de cozonac". In China "voluntari" ai partidului aprovizioneaza pe cei in carantina la domiciliu. Chiar vreau sa vad pe prepotentii partidelor in astfel de situatii, ar trebui toti sa se fie oferiti voluntari. Sau se vor cere voluntari de la privati, daca tot doneaza produsele...As vrea sa vad un plan concret, cine, unde, de unde si cum vor asigura continuitatea in cazuri de urgenta. Sau sunt secrete de stat si conteaza doar continuitatea partidelor.



Cum să aibe dreptate!? Ce motivație este să se bulucească? Se bulucesc cei săraci cu duhul, funcționalii, ăia care se „informează” doar de pe fieisbuciuc. Ăia 44% care citesc dar n-au habar ce-au „citit”.
Cât despre procedura care trebuie urmată în caz de urgență, eu cred că sunt valabile tot cele făcute de socialiști. Cinstit și corect acum, îl vezi pe chelbosul ăsta de prefect, 10 facultăți ăsta, făcând vreun plan? Sau pe semianalfabetul de Scripcaru?
Citat | Raportează către un administrator
Raoke Kaka
+2 #11 Raoke Kaka 28-02-2020 20:13
Citez pe fane:
Nu am nici cea mai mica incredere in institutiile statului, nici cele centrale, nici cele locale!

E goala visteria, si trebuie sa fiti trasi la raspundere PENALA! Care a furat sa raspunda inclusiv in fata plutonului de executie! Si-a tradat neamul si tara!


De ce credeați că se împrumută ăștia mereu? Doar nu pentru a face investiții, ce naiba. PENTRU PENSII SPECIALE, PENTRU URIAȘA BOIERIME BUGETARĂ ȘI PENTRU A SE PENSIONA LIFTELE LA 40 DE ANI.
Și pesedeii și peneleii, ciuma roșie și febra galbenă, adică U.S.L.-ul.
Visteria este goală de peste douăzeci de ani. DOAR CĂ NU SE ȘTIA CĂ AU RAS ȘI STOCURILE DE REZERVĂ CARE TREBUIE SĂ LE AIBE ORICE ȚARĂ!
Citat | Raportează către un administrator